Let’s start: big thanks!

17 March 2019

[Polska wersja językowa poniżej]

Dear friends and (hopefully) my new readers, I’d like to say thank you.
Thank you, thank you, thank you.

Today is a month from the finish of my crowdfunding campaign at PolakPotrafi.pl. In the next post I will provide you with a financial summary and bills for the Bootcamp to keep everything transparent. And in three days I’m #OffToTokyo for the bootcamp organized by Massachussetts Institute of Technology (MIT Technology & Innovation Bootcamp). I have no words to say how happy and thankful I am. I will do my best there, okay?

I thank 472 supporters (!) who helped me via the crowdfunding platform PolakPotrafi.pl.
I thank members of PolakPotrafi.pl team, whose advices, transparency of procedures helped me to open the project.
I thank my friends, friends of my friends, friends of my friends of my…, and all the people who gave me sooo much energy, sooo much warm and enthusiasm in their posts and sharings. Please, let me give you a *virtual* high-five. And I hope to meet you someday, somewhere and give a *real* one!
I thank Fundacja Edukacja Sportowa for their support and awesome meeting. Basia & Michal, I really hope to join the forces with your foundation and make cool things happen.
I thank Czwórka Polskie Radio for an interview. I liked it a lot. You can listen it here (start 12:30 min).
I thank girls from Perspektywy Foundation. Bianka, Asia & Gosia, big thanks and good luck on your powerful projects.
I thank Kuba Klawiter who described my crowdfunding campaign in one of his Tech Weeks. Thanks to Kuba’s subscribers too.
I thank Ola Przegalinska for her advices and strong recommendation to go to the Bootcamp.
I thank Mr Zbigniew from USA, who actively helped me to gain supporters from across the Atlantic.
I thank all of you, who texted me with important advices, protips, invitations and simply a kind word.

But foremostly I thank my family and my boyfriend. I love you all.

***

Drodzy znajomi i (oby również) nowi czytelnicy, chciałabym Wam podziękować. Dziękuję, dziękuję, dziękuję.

Dziś mija miesiąc od zakończenia zbiórki na PolakPotrafi.pl. W następnym wpisie przedstawię Wam podsumowanie finansowe zbiórki i potwierdzenia wpłat na MIT Bootcamp, gdyż zależy mi na transparentności. Za trzy dni będę #OffToTokyo na obozie organizowanym przez Massachussetts Institute of Technology (MIT Technology & Innovation Bootcamp). Nie mam słów by opisać to jak szczęśliwa i wdzięczna Wam jestem. Będąc tam, dam z siebie możliwie jak najwięcej, okej?

Dziękuję 472 wspierającym (!), którzy pomogli mi poprzez platformę crowdfundingową PolakPotrafi.pl.
Dziękuję członkom i członkiniom zespołu PolakPotrafi.pl, których rady i transparentność procedur pozwoliły mi otworzyć projekt.
Dziękuję moim znajomym, znajomym znajomych, znajomym znajomych zna…, i wszystkim tym którzy dali mi tak dużo energii, tak dużo ciepła i entuzjazmu w swoich postach i udostępnieniach. Pozwólcie, że zbiję z Wami *wirtualną* piątkę. I mam nadzieję spotkać Was kiedyś, gdzieś i zbić tę *prawdziwą*!
Dziękuję Fundacji Edukacja Sportowa za ogromne wsparcie i super spotkanie. Basiu i Michale, szczerze liczę na współdziałanie z Waszą fundacją i robienie wspaniałych rzeczy.
Dziękuję Czwórka Polskie Radio za wywiad. Bardzo fajnie było. Możesz posłuchać tutaj (start 12:30 min).
Dziękuję dziewczynom z Fundacji Perspektywy. Bianko, Asiu & Gosiu, ogromne dzięki i powodzenia w Waszych super projektach.
Dziękuję Kubie Klawiterowi który opisał moją zbiórkę w jednym ze swoich Tech Weeks. Dziękuję również subskrybentom Kuby.
Dziękuję Oli Przegalińskiej za dobre rady i rekomendację aby spróbować zawalczyć o Bootcamp.
Dziękuję Panu Zbigniewowi z USA, który aktywnie wsparł mnie w poszukiwaniu wsparcia po drugiej stronie Atlantyku.
Dziękuję wszystkim Wam, którzy napisaliście do mnie z ważnymi poradami, wskazówkami, zaproszeniami i po prostu z dobrym słowem.

Przede wszystkim dziękuję mojej rodzinie i mojemu chłopakowi. Kocham Was.

You Might Also Like